Ciekawostki naukowe

Miejsce do rozmów wszystkich o wszystkim. Forum im. K14.
Afc

Ciekawostki naukowe

Postprzez Afc » 26 maja 2015, o 21:42

Nie widzę takiego tematu, więc go zakładam.
Tutaj można dzielić się i dyskutować o różnych ciekawostkach naukowych.

Zacznę temat pytaniem do ludzi, którzy interesują się fizyką, astronomią - otóż, skoro obiekty o gigantycznej masie są w stanie zakrzywić czasoprzestrzeń w taki sposób, że czas dla obiektów w strefie wpływów tego obiektu o gigantycznej płynie wolniej niż czas dla obiektów, które są poza tą strefą wpływów, to rodzi się w mojej głowie pewne pytanie, nawet więcej niż jedno. Załóżmy że jest sytuacja podobna jak w filmie Interstellar - jesteśmy na planecie, która znajduje się w układzie słonecznym "zamieszkałym" również przez ogromną czarną dziurę, która spowalnia drastycznie czas. Przedstawię przykład używając paraboli - załóżmy że ta czarna dziura jest tak masywna, że sprawia, że godzina na tej planecie jest równa miliardowi lat w miejscu, którego czasoprzestrzeń nie jest zakrzywiona przez tę czarną dziurę. Więc jeśli jest to prawdą, to czy możliwe byłoby w ciagu 4-5 godzin zaobserwowanie procesu życia gwiazdy (zakładając że słońce w tym układzie słonecznym ma taki samo wiek jak nasze) - czyli tego, jak się wypala, jak ze zwykłego słońca robi się czerwony olbrzym (ewentualnie supernowa), a potem karzeł? Jeśli jest to możliwe, to mam drugie pytanie. Załóżmy że na tej planecie jest ludzik, który właśnie obserwuje ten proces, który dla niego trwa cztery godziny - ale dla ludzi na Ziemi, tutaj, będzie on trwał 4 miliardy lat. Załóżmy że znaleźliśmy sposób na obserwację tego, co się dzieje na tej planecie - mamy magiczne lornetki, przez które patrzymy na tę planetę i widzimy tego ludzika. Moje pytanie brzmi - co będziemy widzieć? Czy to będzie coś w stylu tej teorii o czarnej dziurze, że gdyby wpadł tam człowiek, to obserwator z zewnątrz w pewnej chwili widziałby jak ten człowiek "zawiesza" się w pewnym punkcie i nie wykonuje żadnego ruchu, bo w tamtym miejscu czas tak zwalnia? Czy nasza obserwacja tej planety byłaby taka sama - widzielibyśmy po prostu zastygniętego ludzika, który nie wykonuje żadnego ruchu, takie ogromne slow motion czy też obserwowalibyśmy wszystko z jego punktu widzenia, z uwzględnieniem jego upływu czasu? Bo jeśli ta druga opcja, to będąc na Ziemi moglibyśmy w formie obserwatora zaobserwować w ciągu 4 godzin jak ta gwiazda się transformuje - tyle tylko, że tutaj rodzi się kolejne pytanie: co stałoby się w momencie, w którym przestalibyśmy obserwować tego ludzika na tej planecie? Przecież na Ziemi, z naszej perspektywy, nie minęłyby 4 miliardy lat. My byśmy go obserwowali przez 4 godziny, które upłynęły dla niego. Czy widzielibyśmy przyszłość? Czy w ogóle moje pytania nie opierają się na jakichś błędnych i debilnych założeniach, wynikających z mojej niewiedzy? Chętnie wysłucham odpowiedzi od kogoś, kto się na tym zna <tancze>

Mafia
Zasłużeni

Re: Ciekawostki naukowe

Postprzez Mafia » 26 maja 2015, o 22:02

Afc napisał(a):Czy w ogóle moje pytania nie opierają się na jakichś błędnych i debilnych założeniach, wynikających z mojej niewiedzy? Chętnie wysłucham odpowiedzi od kogoś, kto się na tym zna <tancze>

Są debilne, bo Ty to piszesz.

Nie pojebały Ci się fora stary? Kto tutaj ma się znać na takim czymś? Ja, Nikos, czy może Yahooo?

Qbson

Postprzez Qbson » 26 maja 2015, o 22:13

Ja stawiam właśnie na Yahoo, astronomiczne dysputy są normą w przerwach między internetową kibolko.
http://share.gifyoutube.com/yXD3k7.gif
Podpis niezgodny z regulaminem. Sorry Qbson.

OnlyAfc
Administrator

Postprzez OnlyAfc » 26 maja 2015, o 22:26

Zaskoczę może was, ale interesuję się astronomią od bardzo dawna :)
Mam w domu teleskop zresztą i czasem sobie zerkam w gwiazdki :)

Co do twoich rozterek to w zasadzie niemal wszystkie wyjaśnia tzw. zjawisko dylatacji czasu o którym zresztą pośrednio wspomniałeś :)

Nie będziesz mógł zaobserować procesu życia gwiazdy w kilka godzin, bo taka czarna dziura wpływała by również na światło a to poprzez zjawisko dylatacji, przyspieszało by poprzez grawitację (dla ciebie by spowalniało by do twojego "normalnego" czasu).

Co do widzialności w drugą stronę, to ciekawe pytanie, myślę że działało by zjawisko odwrotne, to znaczy że przy oddaleniu sie od ośrodka masy, czas by przyspieszał do normalnej prędkości (ziemskiej), chociaz nie jestem pewny, czy w ogóle realne byłoby zaobserwowanie takiego czegoś :)

marleyfan

Postprzez marleyfan » 26 maja 2015, o 22:35

Hmmm nie wiem dokładnie jak było przedstawione to w filmie.

Z zakrzywianiem czasoprzestrzeni póki co można tylko teoretyzować, ponieważ obowiązujące prawa fizyki w żaden sposób nie pozwalają do zbliżenia się do takiego zakrzywienia, żeby miało to jakikolwiek wpływ lub odczuwanie.

W każdym razie zakładając, że jesteś w pobliżu czarnej dziury, gdzie wolniej płynie czas, to dla Ciebie płynie on normalnie. Jakbyś się wydostał, wrócił z obszaru o wolniej płynącym czasie, to poza tym obszarem wszystko byłoby inaczej, bo czas tam by płynął szybciej w momencie gdy Cie nie było.

Generalnie wygląda to tak: jeżeli coś nie ma masy (jak protony) to musi podróżować z prędkością światła i odwrotnie - jeżeli chcesz podróżować z prędkością światła to nie możesz mieć masy. W CERNie cząsteczki przyspieszane są do 99.99999% prędkości światła.
Z perspektywy tej cząsteczki czas płynie tak samo, ale z perspektywy obserwatora czas tej cząsteczki płynie wolniej. Dla cząsteczki coś musi się zmienić, więc zmienia się przestrzeń. Z jej perspektywy ona nie podróżuje po tunelu 16 kilometrów (czy ile tam jest dookoła) tylko bodajże 4 metry. Wciąż z prędkością 99% prędkości światła.
Tak wygląda zakrzywienie czasoprzestrzeni.
Tak więc będąc w miejscu, a raczej podróżując z prędkością taką, w której czas zwalnia, dla Ciebie on nie zwalnia w ogóle tylko dla obserwatora.

Wobec tego jakby się dało przyspieszyć ludzika do prawie prędkości światła dookoła Ziemii to byś widział go zawieszonego, zwolnionego w czasie. Tylko, że jest to wszystko oparte na teorii Einsteina, której założenia wspomniałem wyżej. Nie da się rozpędzić nic o nawet masie 1 grama do prędkości takiej z jaką protony podróżują w CERNie.

J.J. Malkins

Postprzez J.J. Malkins » 26 maja 2015, o 22:55

Zgodnie z teorią podnoszonych nóg w leżeniu gwiazdy ważą 4 tony na hektolitr przestrzeni.

Czy o to chodzi w temacie?

Yaw
Moderator

Postprzez Yaw » 27 maja 2015, o 00:18

Heh
Jakby taka spie*dolina podeszła do mnie w jakimś centrum handlowym z debilnym żartem to zaprosiłbym go do fryzjera i wsadziłbym mu rozgrzaną lokówkę w dupę. Gimbusy je*ane jutubowe fejmy. - Kreatywny Mafia

Showon
Zasłużeni

Postprzez Showon » 27 maja 2015, o 01:01

marleyfan napisał(a):jeżeli coś nie ma masy (jak protony)

Jeden proton to około 1,66 x 10 do potęgi minus 24 grama. Niezły z niego grubas w tym mikroświecie.
Obrazek

marleyfan

Postprzez marleyfan » 27 maja 2015, o 09:29

Lol oczywiście chodziło mi o fotony <pasztet>

Showon
Zasłużeni

Postprzez Showon » 27 maja 2015, o 11:31

Sure, pewnie już w głowie miałeś CERN
Obrazek

brld
Zasłużeni

Postprzez brld » 27 maja 2015, o 14:39

Dokładnie jak marley pisze, przy założeniu, że grawitacja czarnej dziury nie zabiłaby ludzika.

OnlyAfc
Administrator

Postprzez OnlyAfc » 27 maja 2015, o 14:49

brld napisał(a):Dokładnie jak marley pisze, przy założeniu, że grawitacja czarnej dziury nie zabiłaby ludzika.

Nie zabiłaby, po prostu zrobiłaby z niego kilkukilometrowego tasiemca :P

brld
Zasłużeni

Postprzez brld » 27 maja 2015, o 15:30

Albo przeniosła w inny wymiar, to niewykluczone, jeśli dziura byłaby odpowiednio mała, czy raczej mikroskopijna, jak twierdzą niektórzy. <tak>

marleyfan

Postprzez marleyfan » 28 maja 2015, o 13:24

Do innego wszechświata. Bo przecież też jest taka teoria, którą popiera bardzo wielu fizyków. Wewnątrz czarnej dziury jest inny wszechświat z miliardami galaktyk w centrum każdej kolejna czarna dziura, w której jest inny wszechświat z miliardami galaktyk itd :D

Ten właśnie ogrom wszechświata, jego nieskończoność, nieskończona ilość innych wszechświatów najbardziej rozwala mój mózg (co pisałem z resztą też na poprzednim forum) :D

C-Note

Postprzez C-Note » 1 cze 2015, o 13:27

https://www.youtube.com/watch?v=21iUUe-W8L4
historia z 2005 roku, ale nawet śmieszna :)

Następna strona

Powrót do Hyde Park